Zafollowuj nas na Instagramie!

W lutym 2017 roku zrodziła się idea powołania do życia Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Ludowego, jako placówki niepublicznej, poświęcającej swoją działalność przede wszystkim osobom dorosłym zamieszkującym obszary wiejskie. Z uwagi na fakt bezpośredniego sąsiedztwa z Federalną Republiką Niemiec organizatorzy pragną przeznaczyć znaczną część działalności placówki na naukę języka niemieckiego (dla Polaków) oraz języka polskiego (dla Niemców), a tym samym na szeroko pojętą wymianę międzykulturową. Dialog międzykulturowy jest wyzwaniem zarówno dla ponowoczesności, jak i dla obszaru w jakim usytuowany jest ZUL.

Wzorem do naśladowania dla twórców Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Ludowego stały się niemieckie placówki internatowe dla osób dorosłych Heimvolkshochschule (Uniwersytety Ludowe). Wówczas inicjatorzy pomysłu pragnęli aby ZUL stał się swoistego rodzaju centrum międzykulturowym organizującym zarówno długie (2-letnie) kursy, jak i krótkie (weekendowe). Poza tym planowano przygotowywać wystawy, wernisaże, warsztaty, szkolenia czy przedsięwzięcia integrujące środowisko lokalne (mając na uwadze zarówno najbliższych sąsiadów z otoczenia ZUL, jak i przyjaciół z Niemiec). Idąc za tymi założeniami, pomysłodawcy (Angelika Felska oraz Jarosław Kwiatkowski) w dniu 16 maja 2017 roku podpisali akt notarialny, który tym samym powołał do życia pierwszy uniwersytet ludowy w województwie zachodniopomorskim i zaledwie 6 w całym kraju. Dopełnieniem formalności stało się otrzymanie wpisu do rejestru stowarzyszeń i fundacji Krajowego Rejestru Sądowego w dniu 13 czerwca 2017 roku, z którego wynikało, że od tego dnia formalnie funkcjonuje Fundacja Zachodniopomorski Uniwersytet Ludowy. Siedzibą ZUL został budynek przy ulicy Ślicznej w Mierzynie, który ZUL dzierżawi. Warto jeszcze zasygnalizować, że założyciele Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Ludowego są ekspertami w zespole eksperckim ds. uniwersytetów ludowych przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w którym prowadzą zaawansowane prace nad Programem Rozwoju Uniwersytetów Ludowych w Polsce a także są współzałożycielami Federacji Ogólnopolska Sieć Uniwersytetów Ludowych.

Dziś po 3 latach działalności mamy zrealizowanych prawie 40 różnych projektów lokalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych. Doposażyliśmy pracownie, uzyskaliśmy Certyfikat ISO, działamy na rzecz społeczności lokalnej i wciąż jesteśmy gotowi na nowe wyzwania.